Gurmans — menas kurti skonį Menas kurti skonį
GURMAN'S kitose šalyse

Arbata

Matė arbata

Matė (lot. Ilex Paraguariensis) arbatą pradėjo gerti Paragvajaus Guarani genties indėnai, o 17-ame šimtmetyje ją rimtai kultivuoti ėmėsi jėzuitų misionieriai. Tais laikais matė arbatą Prancūzijoje ir Belgijoje vadino jėzuitų eliksyru. Lotynų Amerikoje – tai tradicinis gėrimas, kuriuo šeimininkai vaišina svečius. Ji labai tinka po sočių pietų.

Pagrindiniai auginimo regionai: Argentina, Brazilija, Paragvajus.

Arbatos gamyba: Yerba Mate arba matė (lot. Ilex paraguariensis) yra bugienio genties medis, iš kurio lapų ir ruošiama matė arbata.

Savybės ir poveikis: populiarumą ši arbata pelnė tuo, kad greitina medžiagų apykaitą, joje beveik nėra kalorijų. Matėje yra į kofeiną panašios medžiagos mateino, bet jo poveikis kitoks negu kofeino. Mateinas mažina kraujospūdį, gerina miegą, stimuliuoja centrinę nervų sistemą, suteikia energijos. Prie mateino nepriprantama. Matė arbatoje yra vitaminų C, B1 ir B2, reikalingų mineralų: fosforo, geležies, kalcio -, daugiau nei 20 amino rūgščių, teigiamai veikiančių žmogaus organizmą.

Matė arbatos paruošimas:
1 būdas (tradicinis). Į kalebaso indą dedama maždaug 2/3 jo tūrio matės ir užpilama šaltu arba drungnu vandeniu. Pirmą kartą užpilant niekada nenaudojamas verdantis vanduo. Keletą minučių palaukus, užpilas išsiurbiamas per metalinį vamzdelį – bombilą ir išspjaunamas. Pirmasis užpilas negeriamas, nes yra labai kartus. Po to į indą pilamas karštas vanduo. Šį nuovirą jau galima gerti, o išgėrus vanduo vėl pilamas ant matės, ir gėrimas perduodamas kitam asmeniui. Taip daroma iki tol, kol matė nepraranda savo skonio.
2 būdas (europietiškas). 6 nubrauktus arbatinius šaukštelius matės užpilti 1l filtruoto šalto vandens ir jį nupilti (šaltas vanduo panaikina kartumą). Po šios procedūros matės lapeliai gali būti plikomi karštu vandeniu tol, kol nepraranda savo skonio. Matę galima gerti su medumi.

 
 

Susisiekite

UAB "Kavinuko prekyba"
Ateities g. 15, LT-08303 Vilnius
Tel. +370 52 796 741,
Faks. +370 52 796 745
El. paštas info@kavinukoprekyba.lt 

 

© 2002 - 2010 GURMANS™